fbpx

Cestou necestou aneb Putováním sama k sobě – Pouť do Santiago de Compostela

Poutní cesta Sv. Jakuba je už dnes poměrně známá dálková pěší trasa, soudě podle počtu lidí v mém okolí, kteří ji absolvovali. Přesto je stále dost těch, kteří o ní nikdy neslyšeli. Já jsem o ní poprvé slyšela před pár lety. Poutníci, kteří ji absolvovali o ní dokázali mluvit hodiny a hodiny. Velmi mne to zajímalo a obdivovala jsem jejich odvahu vydat se – úplně sám, vstříc neznámé cestě a dobrodružství.

Netušila jsem, že se k nim za pár měsíců přidám také a stejně jako oni budu putovat pěšky vstříc Santiagu.

Pro mě osobně se Camino (zkrácená verze Camino de Santiago) – Svatojakubská pouť, stalo návykové. Nevím kde jinde jsem zažila takový pocit celistvosti a úplnosti než tam. Je jedno jakou trasou vyjdete, odkud nebo proč. Říká se, že když si Vás Camino zavolá, je to jako volání Vašeho osudu. Pokud jste z těch, kteří byť jen myšlenkou zavadili o to vydat se na cestu – běžte. Tahle cesta Vám totiž dokáže změnit život.

Kdybych nebyla těhotná, už bych nejspíš měla koupenou letenku a mířila toto jaro opět do Španělska. Nicméně pro některé nadšence ani těhotenství není překážkou a Camino absolvují i s malým poutníkem v bříšku. Měla jsem tu čest jednu takovou poutnici ze Skotska poznat:) Vesele si to mašírovala v 6. měsíci. Podle svých sil a pocitu. Bylo to krásné a dojemné zároveň.

Já si ale nechám další putování na dobu, kdy už nás bude o jednoho více a budeme moci vyrazit všichni společně. Třeba s nosítkem nebo šátkem;) Camino mě naučilo, že když si člověk dovolí myslet takzvaně Out of the box, možné je všechno. A tak si nechávám dveře otevřené.

CO JE CAMINO DE SANTIAGO?

Svatojakubská cesta je velice stará poutní cesta, která původně vedla z městečka St. Jean Pied du Port na francouzsko-španělských hranicích. Táhne se Pyrenejemi, přes dlouhé pláně severního Španělska a končí ve městě Santiago de Compostela v zelené provincii Galície. Délka této tradiční trasy je přibližně 790 km a projít jí v kuse zabere průměrnému poutníkovi asi 1 až 2 měsíce.

Tato trasa se nazývá CAMINO FRANCÉS a je to nejčastější a nejtradičnější trasa, kterou si poutníci na své putování volí. V současnosti existuje celá řada tras spojovaných se Sv. Jakubem a prakticky celé Španělsko je jimi protkané. Najdete tak zmínky o tom, že někdo vyšel z Porta, někdo z Madridu, někdo z Bilbaa. Volba a také délka trasy je čistě individuální záležitostí. Nemáte 2 měsíce na projití celé tradiční trasy? Nevadí. Naskočíte na trasu v některé její části. Já jsem např. na Camino Francés vycházela z Leónu. Odtud mi cesta do Santiaga trvala 11 dní. Záleží vždy na Vašich možnostech a čase.

K nejznámějším trasám patří kromě Camino FRANCÉS také Camino PORTUGUESE, NORTE, PRIMITIVO, VIA DE PLATA nebo INGLÉS. O tom kudy vedou, jakou mají vzdálenost a která z nich je pro první cestu vhodná, se už brzy budete moci dočíst v připravované knize.

PROČ jsem PUTOVALA?

Svatojakubskou pouť kdysi absolvovali poutníci, aby uctili památku Sv. Jakuba, jehož ostatky jsou uloženy v cíli cesty – v kryptě pod Katedrálou v Santiagu de Compostela. Prvním údajným poutníkem byl Biskup z Le Puy. Prvotním impulsem pouti byl náboženský motiv – uctění památky ostatků Sv. Jakuba. Dnes putují poutníci i ze zcela světských důvodů, jako je potřeba samoty, pohybu, vyčištění hlavy. Někdo chce nalézt sám sebe, někdo se chce jen projít.

Proč jsem se na pouť vydala já? Důvodů bylo několik. Pracovala jsem na pozici, kde jsem byla spokojená, ale nemohla jsem se dál rozvíjet. Cítila jsem, že potřebuji změnu. Chtěla jsem si ujasnit myšlenky a taky jsem potřebovala získat odstup a určitý nadhled. Rok před tím absolvovala cestu má sestra a mě její dobrodružství tak nadchlo, že jsem si řekla, že vyrazím taky. Chtěla jsem potkat nové lidi, oprášit angličtinu, být sama sebou, odpočinout si od českého negativismu a malosti. Potřebovala jsem pauzu od omezených názorů, rad a pochybování.

DÁVÁM SBOHEM MĚSTU…

Koupila jsem si jednosměrnou letenku. Vyhradila jsem si na putování celých 15 dní. Původně jsem chtěla vyrazit úplně sama, ale nakonec se ke mě připojil můj táta. Díky tomu nabrala má první cesta do Santiaga zcela jiný rozměr, ale věřím, že to tak mělo být. Dnes jsem za to velice vděčná, protože nás to oba sblížilo a zlepšilo náš (do té doby nepříliš ideální) vztah.

První putování bylo obrovskou vnitřní transformací. Myslím, že jsme se o sobě tehdy vzájemně naučili opravdu hodně. Pár prvních dní bylo fakt náročných, protože se naplno střetly emoce, názory a postoje dvou úplně odlišných lidí, kteří i přesto, že jsou v rodinném vztahu, zjistili, že o tom, jaký je ten druhý nemají ani páru. Trvalo pár dní, než jsme se dokázali sladit a našli společnou cestu (je to paradox, protože jsme vlastně putovali každý zvlášť a zároveň společně:).

Kamže to jedeš na dovolenou?

Moje první Camino vedlo z portugalského PORTA kolem pobřeží. Jen v pár místech se cesta odpojuje do vnitrozemí a na konci se stáčí východněji směrem k Santiagu. Moje trasa byla dlouhá 290 km. Každý den jsem musela ujít průměrně 25 km a nikdy nebylo jisté, že v albergue zbyde místečko na spaní. Místa v obecních/církevních ubytovnách se nedají rezervovat.

Od první chvíle, co jsem na cestu značenou mušlemi vstoupila se mi děly zvláštní věci a o „nenáhody“ nebyla nouze. Třeba když jsem potkala toulavého psa, který na mě čekal u krajnice jako starý známý a doprovázel mě zkratkami a místy, kde bych se bez něj ztratila (true story). Nebo když jsem si ve 100 tisícovém Vigu sedla do jedné ze stovky kaváren a za hodinu a půl do ní bez jakékoli domluvy vešel i můj táta. Nebo když se můj táta ztratil a zastavil mu u krajnice v autě pán, který náhodou značil portugalskou trasu Camina. Dobře spolu pokecali, Pán ho svezl na nejbližší značku a popřál: „Buen Camino“. Náhoda? Nemyslím si. Na náhody od té doby nevěřím.

Suma sumárum

Ušla jsem 297 km za 11 dní putování. Jeden den jsem si cestu zkrátila trajektem, který se započítával do celkové délky trasy. Pila jsem každý večer červené víno, jedla místní speciality. Zhubla jsem spoustu psychického závaží, které jsem si sebou přivezla. Přehodnotila jsem spoustu přesvědčení, názorů. Ujasnila si a upevnila se v tom, co skutečně chci. Domů jsem se vrátila pozměněná, uvolněná a rozhodnutá svůj život prožít každý den naplno.

Vždy, když upadnu do smutku ze stavu věcí v naší krásné a bezpečné zemičce, stačí mi vrátit se k některému ze svých deníků a ponořit se zpátky do tamějšího naladění a pocitů. Pomáhá mi to, když se začínám v tom všem kolem ztrácet. Pomáhá mi to najít cestu.

Jsem jógová lektorka, životní optimistka, tak trochu rebelka a tvůrkyně přístupu Jóga pravdivosti. Učím lidi, že jóga je pro všechny - bez ohledu na konfekční velikost, pohlaví, věk nebo způsob stravování! Více o mě si můžete přečíst tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Objevte TIPY PRO VAŠE ZAČÁTKY S JÓGOU!

  Začínáte s jógou a nevíte si rady? Nevíte co si vzít na první lekci? Zajímá Vás jestli jógou zhubnete? Objevte PŘÍRUČKU ZAČÍNAJÍCÍHO JOGÍNA, ve které se dozvíte 12 nejčastějších odpovědí a rad na otázky, které jógové nováčci na začátku mívají.

 • Nejnovější články
 • Kategorie
 • This error message is only visible to WordPress admins

  Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

  There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

  Error: No posts found.

  Make sure this account has posts available on instagram.com.

  Error: admin-ajax.php test was not successful. Some features may not be available.

  Please visit this page to troubleshoot.