fbpx
MŮJ PŘÍBĚH

Nikdy jsem nebyla "tradiční" jogínka, nenosím velikost XS, nejsem vegetariánka  a miluji české pivo. Stejně tak je mou vášní jóga, běh, psaní a cestování. Předávám lidem svou vizi, že jóga je pro všechny - bez ohledu na konfekční velikost, pohlaví, věk nebo způsob stravování. 

"Nejsi ta správná jogínka"

Právě mi někdo poslal email s komentářem k článku na blogu. Článek byl o tom, jak jsem si užila měsíční dovolenou a odpočinek od praxe jógy. V komentáři stojí: “Vždy jsem si myslel/a, že lektorky jógy cvičí pravidelně každý den. To asi nejste ta správná jogínka.” Hm…

Pousměji se a zavírám notebook. Cítím, že tento komentář je tady přesně pro mě.    Je sice adresovaný mě, ale ve skutečnosti se mě netýká. A tak s klidem zavřu oči, pět minut to prodýchám, nechávám přicházet emoce a pocity.

Když pak oči otevřu, cítím klid. 

Když dnes vedu lekce jógy nebo se věnuji vlastní praxi, dávám už výhradně na svůj pocit. Jóga mi do života přinesla poznání, že mohu být taková, jaká chci a jsem. Díky józe jsem se přijala. Zní to jako klišé, ale je to tak. Stále zůstávám v hrubých obrysech stejná – otevřená, občas drzá, tvrdohlavá, sentimentální, někdy příliš upřímná. Moje jóga je dnes o sebelásce, víře ve vlastní vedení, pravdivosti a respektu k sobě samé (ale i druhým).

Před pár lety bych ale reagovala úplně jinak!

Cítila bych se uražená, rozzlobená, ublížená, měla bych potřebu okamžitě reagovat a určitě bych strávila pár bezesných nocí přemýšlením o tom, jestli má pisatel pravdu.

Není to tak dávno, kdy jsem stála poprvé na jógové podložce a cítila všechna ta očekávání, co bych měla dělat a jaká bych měla být. S jógou jsem začínala hlavně proto, že jsem chtěla zhubnout, mít krásné, štíhlé a pevné tělo. Myslela jsem si, že když budu nosit velikost S, můj život se neskonale zlepší a já budu šťastná. Jedinou motivací, byla posedlost líbit se okolí. Posedlost vlastním tělem.

Stále jsem si nepřipadala dost hezká, dost štíhlá, dost dobrá. I přes to, že jsem pravidelně navštěvovala lekce, zhubnout se mi nedařilo. Štěstí se nedostavovalo a ve mě začala narůstat frustrace.   

Na začátku roku 2012 jsem měla několika kilogramů nadváhy. I přesto, že jsem cvičila pravidelně. Trápila jsem se a hledala spásu v různých cvičebních systémech a pravidlech. Hlídala jsem si kolik toho sním, použivala všemožné aplikace na počítání kalorií, držela diety. Bolely mě klouby, zadýchávala jsem se do prvního patra. Byla jsem unavená a usínala na pracovním stole.

Diagnóza: BORELIÓZA

Okamžitě první antibiotika, hned pak druhé. Po měsíci zjištění lékařů, že ani jedny nezabírají. Další recept na ještě silnější antibiotika a probiotika. 

A pak jsem odjela na víkendový pobyt s jógou, kam jsem se přihlásila úplnou náhodou. Celý víkend jsme si povídali o zodpovědnosti za vlastní zdraví, o tom jak strava a pohyb dokáží léčit, a že změnou nastavení mysli a vnímáním vlastního těla, si mnohdy dokážeme pomoci sami. 

"Proč mi tohle nikdo před tím neřekl?", znělo mi v hlavě a já začala zkupovat ve velkém literaturu na podobná témata. Každá kniha o józe, o tom jak naše psychika souvisí s tělem, o osobním rozvoji, o partnerských vztazích, o ženství a mužství, o rodině jako základu toho všeho…všechno mě zajímalo. 

Pomalu jsem začala teorii z knih používat       v reálném životě. A začaly se dít věci! 

Postupně jsem zkoušela různé jógové styly a přístupy. A narazila na to, že se v žádném z nich stoprocentně nevidím a necítím. Nezapadala jsem - jak už tolikrát v životě :) Rok jsem studovala jógovou školu, vzdělávala se v jógové filozofii i praxi, absolvovala několik odborných jógových školení, workshopů a festivalů. Tak jak to, že jsem se nedokázala vyhranit?

Trvalo chvíli, než jsem objevila opravdové kouzlo jógy. A to, že je tady pro všechny, bez ohledu na to, kolik mají zkušeností, jaké nosí legíny nebo jak často praktikují. Objevila jsem sebelásku a tím i vlastní cestu. Tu, na které se cítím dobře. Tu, kterou si vytvářím podle sebe. S respektem k tomu, jaká jsem. 

Dnes to v praxi znamená, že jóguji láskyplně a s ohledem na své tělo. Vnímám pocity a emoce a naslouchám jim. Dovolím si odpočívat, když si o to tělo řekne. Dost často a ráda lenoším. Moje praxe na podložce není pravidelná, ale o to více s láskou se tam společně setkáváme. Nevyčítám si, když cvičení vynechám. 

Jednu dobu jsem byla vegetariánka, ale zjistila jsem, že mi maso chybí a začala ho v omezené míře opět (s chutí!) konzumovat. Zároveň jsem si ale vypěstovala lásku k vegetariánskému jídlu a když si mám v restauraci vybrat, volím častokrát bezmasá jídla. Taky miluju pivo a to jakékoli! Největší zážitek z dovolené pro mě byly hudební večery v Irsku, kde pití piva povýšili na kulturu! 

Přestala jsem se honit za ideálem štíhlé postavy...

...a začala se mít ráda taková jaká jsem. Dovolila jsem si pustit myšlenky, že bych měla nějak vypadat nebo nějaká být. Meditovala jsem. Cvičila jógu podle sebe. Začala jsem se o sebe starat - objevila jsem běh a naučila se, užívat si při něm radost z pohybu, nakoupila si přírodní kosmetiku a krémy, změnila šatník...Přestala jsem se všemu a všem přizpůsobovat...

Kila navíc začala letět dolů, aniž bych chtěla! 

 co Borelióza? Určitě tušíte, že i s ní to mělo happy end. Ano, mělo. Do roka jsem měla testy negativní a od té doby jsem zdravá. Jsem zdravá a fit. Vím, že i tato nemoc ke mě přišla, jako volání - prosba mého těla po změně. 

 

Co mi pomohlo?

  • Jóga
  • Běh
  • Práce sama na sobě
  • Četba inspirativních knih
  • Cestování
  • Svatojakubské poutě do Santiago de Compostela - celkem 2x, pokaždé jinou trasou
  • Meditace a relaxace

A pokud to fungovalo mě, bude to fungovat i Vám!

Mě to trvalo léta, ale díky tomu může být ta Váše cesta o poznání kratší!

Chci Vás skrze tento blog a mé ebooky inspirovat k tomu, že Jóga pravdivosti je skutečně pro každého, bez ohledu na to, jak vypadá, jaká je jeho finanční situace, jestli je to muž či žena, jestli má přechozí zkušenosti s jógou...

Podělím se s Vámi o všechno, co mi dává smysl a podpořím Vás na Vaší cestě k tomu, cítit se více sami sebou. Ukážu Vám jak být zdravější, jak být fit a žít život podle sebe a s nadhledem. 

Vydejte se se mnou na cestu k vlastnímu Já a vědomí, že každý  jsme DOKONALÍ TAKOVÍ, JACÍ PRÁVĚ TEĎ JSME!

S láskou, 

Vaše Petra