fbpx

Nováčkem na józe? Nezalekněte se hned ze startu!

Začátky s jógou bývají krušné. Ostatně jako každé začátky 🙂 I přesto, že změna bývá náročná, já osobně ji mám ve svém životě velmi ráda. V jakékoli formě – ať je to změna pracovní, osobní, lehká nebo náročná. Každá změna sebou nese spoustu proč a jak. Otázky. 

Změna je život a ten není nikdy statický. 

Moje začátky na jógové podložce byly opravdu těžké. Než jsem začala cvičit jógu, nepovažovala jsem se za velkého sportovce a pohyb mě nikdy moc nebavil. Nesnášela jsem, když jsem se při pohybu potila, zvlášť běh mě naplňoval čirým zoufalstvím. Pokaždé, když jsme v tělocviku museli běhat na čas, můj žaludek byl jako na vodě. Jako správný beran jsem tvrdohlavě běhání na oválu bojkotovala (kdo by řekl, že za pár let budu běhat závody:).

Začátky s jógou ale nemusí být pro všechny náročné. Rozhodně to nemusíte mít jak já! (O tom, jak marná jsem byla a jak jsem se z úplného nesportovce stala jógovou lektorkou, si můžete víc přečíst v Příručce začínajícího jogína, kterou jsem napsala pro všechny, kteří nad cvičením jógy přemýšlí, ale ještě se nerozhoupali). Je potřeba si na začátek dodat trochu odvahy).

Nehledejte složitost v tom, jak začít. Nepotřebujete mít žádnou speciální výbavu, dokonce ani nemusíte vlastnit jógovou podložku. Já jsem si svou kupovala až po roce praktikování. Stačí přijít na lekci nebo se doma posadit a začít se podle nějakého návodu (video, knihy – TIPY na videa zdarma najdete zde >>>) protahovat. Nemusíte být super ohební ani sportovně nadaní. 

To, že Vás napadlo zkusit jógu, je signál Vašeho těla! Nějaká malá část ve Vás touží něco změnit.

Ať je ta změna motivovaná čímkoli – GRATULUJI, dáváte sami sobě velký dar! Dar změny. A teď jak začít?

Pro mě bylo na začátku motivující nebýt v tom sama, najít si někoho, kdo by se mnou jógu vyzkoušel a vzájemně bychom se motivovali k tomu s tím neseknout po prvním nezdaru nebo zaváhání. Takže – NAJDĚTE SI PARŤÁKA!

Na začátek je dobré, popřemýšlet, co od jógy vlastně očekáváte. Jestli chcete posílit tělo a vyformovat určité partie, nebo se chcete jen zklidnit od okolního uspěchané světa a vyčistit si hlavu při klidném tempu protažení. Podle toho pak zvolte styl jógy.

Pokud tápete, můžete využít Tabulku jógových stylů, kterou jsem pro Vás přehledně vytvořila a usnadnila Vám tak prvotní orientaci ve změti složitých názvů jógových stylů. Najdete ji v příručce a pro začátek, než se rozkoukáte, se Vám bude hodit.

Když máte vybraný styl, vydejte se vstříc svým prvním krůčkům – zn. bez očekávání! Na lekcích Vás může potkat ledasco, ale určitě na sebe hned ze začátku nemějte vysoké nároky. Je dost možné, že Vám hned všechny pozice nepůjdou, budete se ztrácet v názvech jednotlivých ásan. To je úplně normální, každý na začátku tápe a nevím co je např. chatuaranga;)

Ze začátku z toho můžete mít pocit zahlcení, zmatku, frustrace. Stejně jako v životě, tak i v józe, to chce čas. Okolní svět nám ukazuje především tlak na výkon, v práci plníme limity na čas a pracujeme ve stresu. V józe není třeba nikam spěchat.

Jde o ZPOMALENÍ.

JÓGA JE ZASTAVENÍ ZMĚN MYSLI. 

Na závěr bych Vás chtěla ještě ubezpečit, že každý jednou začínal. Takže pokud si po první hodině připadáte, že tam tu nohu snad nikdy nedostanete nebo, že se dlaněmi nikdy země nedotknete, protože Vaše tělo není dost ohebné, věřte, že to se to zlepší!

Dobře to znám a pamatuji si taky ten pocit, když jakoby nic se to najednou stane! Najednou se dotknete prsty země! Po nějakém čase pak dlaněmi. Ten pocit štěstí a zadostiučinění stojí za to! Nelpěte na výsledku, užijte si tu cestu k němu 🙂

Hodně štěstí na vaší cestě a v začátcích jógy! A pokud se chcete dozvědět, jak jsem to konkrétně měla já, můžete si o mojí cestě s jógou můžete přečíst taky tady >>> 

Jsem jógová lektorka, životní optimistka, tak trochu rebelka a tvůrkyně přístupu Jóga pravdivosti. Učím lidi, že jóga je pro všechny - bez ohledu na konfekční velikost, pohlaví, věk nebo způsob stravování! Více o mě si můžete přečíst tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Objevte TIPY PRO VAŠE ZAČÁTKY S JÓGOU!

  Začínáte s jógou a nevíte si rady? Nevíte co si vzít na první lekci? Zajímá Vás jestli jógou zhubnete? Objevte PŘÍRUČKU ZAČÍNAJÍCÍHO JOGÍNA, ve které se dozvíte 12 nejčastějších odpovědí a rad na otázky, které jógové nováčci na začátku mívají.

 • Nejnovější články
 • Kategorie
 • This error message is only visible to WordPress admins

  Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

  There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

  Error: No posts found.

  Make sure this account has posts available on instagram.com.

  Error: admin-ajax.php test was not successful. Some features may not be available.

  Please visit this page to troubleshoot.