fbpx

Poprvé na hodině jógy – jaký styl jógy zvolit a v čem cvičit

Když jsem zmateně a skoro pozdě přiběhla na svou první lekci jógy ve studiu v Havířově, táhla jsem s sebou v baťůžku 2 litry vody, tenisky, sportovní ponožky a tepláky. Netušila jsem, co mě čeká a měla jsem jen pramalou představu o tom, jak se jóga cvičí. Tento článek je věnován všem začátečníkům a zájemcům, kteří se obávají svého prvního příchodu na jógovou skupinovou lekci. Snad Vám pomůže zmírnit obavy a dodá Vám odvahu jógu zkusit:)

Jaký druh/jógový styl si zvolit?

Dříve než vyrazíte na lekci jógy, zamyslete se, jaký typ člověka jste, co Vás baví a jakému druhu pohybu dáváte přednost.  Buďte k sobě upřímní a zcela pravdivě si zkuste odpovědět na otázku, co od dané lekce jógy očekáváte.
 
Pokud máte rádi dynamické formy pohybových aktivit a nehledáte pomalé protahování, vyhněte se obloukem klidným jógovým formám jako je jin, hatha, restorativní či relax jóga. Pokud naopak chcete Vaše tělo rozhýbat do všech stran a směrů, baví Vás aktivní pohyb a chcete se zapotit, vyrazte např. na Vinyásu, Ashtanga Vinyásu nebo Power jógu. Pro milovníky tepla je tady Bikram jóga, milovníci adrenalinu mohou zkusit Antigravity nebo aerial jógu v závěsných hamacích, akrobati vyrazí na Acro jógu ve dvojicích. 
 
Existují také specializované styly jógy, které kladou důraz na lidskou fyziologii a správné provádění pozic jako např. Iyengar jóga, ve které se pro správné cvičení používá celá řada pomůcek (bločky, válce, popruhy atd.). Možností je celá řada. Volba je na Vás a tak volte první lekci uvážlivě a hlavně – podle sebe. 
 
Přehledný seznam s popisem jednotlivých jógových stylů najdete taky v Příručce začínajícího jogína, ve které jsem pro Vás sestavila jednoduchou tabulku s popisy a vysvětlení všech nejznámějších stylů jógy. S její pomocí se můžete lépe rozhodnou, na kterou ze složitě znějících druhů jóg vyrazit. Mrkněte sem >>>
 

Mám vybráno. Co si na první lekci vzít s sebou?

U cvičení jógy je podstatná jedna věcPOHODLÍ. Nikdy si dobře nezacvičíte a neuvolníte se, pokud si na sebe vezmete věci, ve kterých se nebudete cítit v pohodě. Volte tedy takové sportovní oblečení, ve kterém Vás nic neruší, nezařezává se a nevyvolává ve Vás nervozitu. Trendy tričko nad pupík, které si budete celou lekci stále upravovat, nejspíš nebude tou nejlepší volbou.
 
Mě se nejvíce osvědčili elastické sportovní legíny, sportovní top a podprsenka. Někdo dává přednost harémovým kalhotám, někdo krátkým kraťáskům. Spodní prádlo je na Vás a platí o něm výše napsané. Společným jmenovatelem by měl být pocit pohodlí a pohody. 

Jóga jako nový módní trend

Jóga je v současnosti na vzestupu a stává se z ní velice módní záležitost. V době, kdy jsem začínala cvičit, bylo jen málo „fashion jógových kolekcí a každá vychytávka byla zajímavá a lákavá. Dnes jich je jako hub po dešti. Roste tady jakýsi jógový módní kult, který diktuje, jak se na lekci co nejstylověji vybavit. 

Dnes už má téměř každá jógová instagramerka spoustu jógových vychytávek jako jsou např. návleky, speciální protiskluzové ponožky, šperky, čelenky apod.

Na běžnou lekci jsou za mě tyto „vychytávky“ zbytečné. Na fotkách je to krásné, ale když se Vám při cvičení zamotá do vlasů džapa mala a vy ji pak 10 minut rozmotáváte (true story:), příště už si její nošení rozmyslíte. Jediné, co se mi skutečně osvědčilo a mohu s čistým svědomím doporučit, jsou protiskluzové ponožky Toe Soxs, které třeba v chladnějším období rozhodně oceníte:)

Tenisky nechejte doma

Jóga se nejlépe cvičí bez ponožek s bosými chodidly. Při józe je důležité spojení se zemí, rovnováha a ukotvení. Tenisky nevyužijete na žádné z dostupných jógových forem. Co se může na lekci nebo po ní hodit, je lahev s pitím. Na některých lekcích je pití v průběhu lekce nedoporučováno kvůli uhašení vnitřního ohně, který dynamickým cvičením rozdmýcháváme. Pokud ale víte, že pití prostě v průběhu potřebujete, pijte. Zvlášť pokud jdete např. na Bikram nebo hot jógy. Na tyto lekce bez vody ani ránu.

Jóga je jedna z nejméně nákladných pohybových aktivit. K jejímu cvičení nepotřebujete téměř nic a cvičit ji můžete prakticky kdekoli. Tak hodně zdaru s Vašimi prvními jógovými krůčky!

Jsem jógová lektorka, životní optimistka, tak trochu rebelka a tvůrkyně přístupu Jóga pravdivosti. Učím lidi, že jóga je pro všechny - bez ohledu na konfekční velikost, pohlaví, věk nebo způsob stravování! Více o mě si můžete přečíst tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Objevte TIPY PRO VAŠE ZAČÁTKY S JÓGOU!

  Začínáte s jógou a nevíte si rady? Nevíte co si vzít na první lekci? Zajímá Vás jestli jógou zhubnete? Objevte PŘÍRUČKU ZAČÍNAJÍCÍHO JOGÍNA, ve které se dozvíte 12 nejčastějších odpovědí a rad na otázky, které jógové nováčci na začátku mívají.

 • Nejnovější články
 • Kategorie
 • This error message is only visible to WordPress admins

  Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

  There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

  Error: No posts found.

  Make sure this account has posts available on instagram.com.

  Error: admin-ajax.php test was not successful. Some features may not be available.

  Please visit this page to troubleshoot.